Úvod › Argon v oknech – proč se dává mezi skla vzácný plyn a co když z okna unikne?

Argon v oknech – proč se dává mezi skla vzácný plyn a co když z okna unikne?

Izolační trojsklo

K čemu slouží Argon v oknech?

Argon je inertní (tedy „netečný“) plyn, který v oknům dává lepší izolační vlastnosti než pouhý vzduch. Zlepšuje hodnotu zvanou Součinitel prostupu tepla oknem (konkrétně parametr Ug, který je součástí celkového parametru Uw).

Pro názornost příklad: Představme si skla s tepelnou prostupností 1 W/m2K („1 Watt na metr čtverečný a kelvin) Venku je -15 stupňů C, uvnitř místnosti +20 stupňů C – tedy hodně velká zima – teplotní rozdíl je tedy 35 stupňů Celsia a tedy i Kelvina (rozdíl obou stupnic je shodný). Malé okno o velikosti 1 m2 v takových podmínkách pak propustí 35 Wattů, větší okno o velikosti 1,5 m2 pak propustí 52,5 Wattů … což představuje odběr menší než stará klasická 60 Wattová žárovka.

Co když Argon unikne?

Zásadní otázka nyní je, jak moc Argon zlepší parametr okna Uw, který nám sděluje, jaká je jeho celková izolační schopnost (okno s Uw = 0,8 je lepší než okno s Uw = 0,9 atd. jednoduše proto, že propustí o 0,1 méně wattů na m2 při rozdílu teplot 1 kelvin). A co se posléze stane, když Argon z okna unikne a zůstane v něm jen vzduch?

Přesné parametry Vám nemůžeme sdělit, protože jsou u každého okna individuální, ale pokud vezmeme v úvahu naše „běžné“ okno 1,5 m2 a příklad s žárovkou výše, pak je si můžete představit rozdíl oken s Argonem (0,9 Uw) a bez něj (1 Uw), což je rozdíl 0,1 W/m2K … tedy rozdíl v odběru oné cca 50 Wattové žárovky asi o 10%.

Srovnání: Argon – vzduch

Pro lepší představu uvádíme níže starší srovnávací tabulku prostupu tepla sklem (Ug), ze které lze vyčíst rozdíl izolační schopnosti mezi Argonem a obyčejným vzduchem. Tabulka převzata z článku: Součinitel prostupu tepla izolačních skel ve vztahu k úniku inertních plynů, Jiří Vaverka – Jiří Dvořáček, Časopis: Topenářství a instalace 6/2007.

Prostupu tepla sklem (Ug) - Součinitel prostupu tepla pro vzduch a Argon