Úvod › Jak seřizovat plastová okna?

Seřízení plastového okna

Jak seřizovat plastová okna?

Je důležité vědět, že běžný laik by se měl pouštět do seřizování okna velmi obezřetně. Pokud chcete mít jistotu, že výsledek nebude ještě horší, než před neodborným seřízením (okno nemusí jít zavřít třeba už vůbec), volejte raději servisního mechanika. Mějte také na paměti, že pokud jsou okna nová či jen pár let stará, vztahuje se na ně možná ještě záruka, případně i bezplatný záruční či pozáruční servis (je-li sjednán).

„sednutí okna“

To hlavní, na co běžný uživatel narazí, je tzv. „sednutí okna“ – okno začne mírně drhnout ve spodní části, případně se na rámu objeví i šmouhy a odřeniny. Seřízení „sednutého okna“ se provádí imbusovým klíčem na spodním pantu. Provádějte jej vždy při otevřeném křídle. Jde o to, posunout okenní křídlo nepatrně nahoru (nebo posléze dolu). Musíte být však opatrní, protože imbusové šrouby mají vnitřní zarážky, které lze při extrémních polohách i trvale zničit. Je tedy třeba imbusovým klíčem otáčet vždy jen o pár stupňů a bedlivě sledovat, zda se pozice okna zlepšuje nebo ještě více zhoršuje (po otočení imbusového šroubu vždy několikrát zavřete a otevřete okno, aby se efekt mohl projevit).

Podrobnější obrázkové či video-návody doporučujeme hledat na YouTube, Google nebo Seznam pomocí následujících slovních spojení:

Pro seřizování oken je rozhodující značka kování (kovová část, která obepíná okno a reaguje na otáčení kliky tak, že posouvá čepy, které z okna vyčnívají), takže může Vaše dotazy rozšířit i o název výrobce kování, např:

Relevantní odkazy

  1. Kdo chce začít podomácku seřizovat okna, neměl by toto video minout:
    Profesionálně natočené instruktážní video o seřízení kování Maco Multi-Trend (poslouží i jako návod k jiným značkám, kde je systém velmi podobný)
  2. Pěkný článek o seřizování kování oken si můžete přečíst na novinkách
  3. Pokud již máte seřízeno a myslíte na budoucnost Vašich oken a jejich hladký chod:
    Čištění, mazání a údržba plastových oken (reportáž iDNES)